Serwery czyli strona nadawcza

Serwery nadawcze najczęściej używane do transmisji strumienia, to serwery typu SHOUTcast oraz Icecast. Serwery potrafią przesyłać dźwięk (radia internetowe), obraz (telewizja internetowa) oraz dodatkowe dane opisowe jak np. nazwy piosenek albo napisy do filmu.

Serwer posiada miejsca podłączeń urządzeń odbiorczych, zwane slotami. Urządzenie odbiorcze to komputery, odbiorniki radii internetowych, tablety oraz telefony komórkowe z dostępem do internetu, sieć telewizji kablowej, sieć satelitarna, nadajniki naziemne FM, i AM oraz nowa sieć DAP+.

Ilość slotów serwera, pasmo przenoszenia oraz format dźwięku ustala właściciel rozgłośni radiowej z dostawcą usługi.

Usługa składa się najczęściej z serwera nadawczego plus serwer autopilota.

Koszt usługi jest liczony za jeden slot.

W codziennej praktyce:

Firmy serwerowe ścigają się w ofertach swoich usług, oferując posiadania najlepszych serwerów i najlepszy serwis. W rzeczywistości większa część serwerów nadawczych znajduje się w tym samym centrum obliczeniowym, często na wspólnej maszynie serwerowej. Można to zauważyć w przypadku awarii, że dużo rozgłośni nie nadaje w tym samym czasie, mimo że mają usługi w różnych firmach.

Są przypadki, że właściciele rozgłośni radiowej posiadają własny serwer nadawczy, ale takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne w eksploatacji.
To samo dotyczy autopilota. Autopilot znajdujący się w serwerowni, ma ograniczone możliwości powierzchni dysku, które wiążą się z kosztami a aktualizacja muzyki jest czasochłonna. Są rozgłośnie radiowe, które mają własnego nowoczesnego autopilota , który nie ma żadnych ograniczeń i pozwala planować odtwarzanie utworów.