Przyszłość internetowych rozgłośni radiowych

Coraz częściej korzystamy z nowoczesnych środków przekazu – bardzo często młodzi ludzie twierdzą, że komputer zastępuje im wszystkie media. W zasadzie możemy już obejrzeć czy wysłuchać poprzez domowy komputer. Jest to przede wszystkim tańsze niż płacenie za wszelkie media i często daje większe możliwości wyboru.
Musimy rozróżnić dwie opcje kryjące się pod hasłem: radio w internecie. Otóż jedna opcja to retransmisja stacji radiowych, które odbieramy poprzez tradycyjne odbiorniki radiowe (a także poprzez telewizję satelitarną i tu także w telewizorze), zaś druga opcja to radio tworzone dla internetu i poprzez internet nadawane i odbierane – możliwe jest jego słuchanie również poprzez telefonię komórkową.

Rozwój radia internetowego związane jest z wymianą pokoleniową – obecne pokolenie wychowane już na mp3, nie zna praktycznie kasety z nagraniami, młode pokolenie nie zna już dyskietki – zresztą nowe komputery nie mają już nawet kieszeni, z której dyskietkę można odczytać. Rozwój technologii pędzi w tym świecie tak szybko, że pewnych zjawisk nie zauważamy. Na pewno za kilka lat radio internetowe będzie miało przewagę nad radiem tradycyjnym.
W USA już 1/4 społeczeństwa w ankietach przyznaje się, że słucha radia internetowego.
Jaką przewagę ma takie radio internetowe?
Otóż, przede wszystkim jest ogromny wybór tematycznych rozgłośni – możemy sobie słuchać muzyki, którą lubimy, bo zazwyczaj włączamy radio dla muzyki. Mogą tu także mieć wielkie powodzenie dobre kanały tematyczne – znajdą one na pewno grupy bardzo wiernych słuchaczy, ponieważ tradycyjne radio dzieli tematykę na kilkadziesiąt działów, licząc na duże rzesze odbiorców. Na pewno radio internetowe to przyszłość dla tego medium, a w zasadzie to już się dzieje.